Druga Wypłata

...Bo wierzymy że można mieć lepsze życie

Nie porównuj się z innymi

 

Nie porównuj się z innymi

 

Porównywanie się z innymi może być sprzymierzeńcem, służyć rozwojowi, poznawaniu siebie i świata. Zdarza się również, że porównywanie się z innymi czasami staje się wrogiem, który odbiera energię, wiarę we własne możliwości, obniża samoocenę i poczucie własnej wartości, a przede wszystkim sabotuje działania.

Niestety często porównujemy się do innych. Jesteśmy od tego uzależnieni.

Każdy z nas powinien rozpatrywać swoje życie w kontekście „ja”. To co było w moim życiu, a nie w życiu innych. I na tej podstawie budować swoje dalsze życie.

Prosta, wręcz banalna zasada brzmi. Nie porównuj się z innymi!

Każdy człowiek ma inny start życiowy. Jedni od zawsze wiedzą co chcieliby robić w życiu. Inni nie za bardzo. Jednym osobom pomogli rodzice odkryć w dzieciństwie swoje talenty. Inne miały bogatych i znanych rodziców. A jeszcze inni żyli w biedzie. Takie jest życie.

Każdy z nas ma swoją historię. Ma inny start. Ma inne predyspozycje. Uczy się w innym tempie. Najważniejsze, żeby dostosować działania do swojej sytuacji i nie patrzyć na innych.

Fajnie by było jakby rodzice pomagali swoim dzieciom odkrywać ich zdolności jeszcze jak są dziećmi. Wtedy jest o wiele łatwiej … ale nie zawsze jest tak fajnie. Często dorastamy i zaczynamy swoje dorosłe życie ze znakiem zapytania. Co dalej?

Sama do końca nie wiedziałam co chcę w życiu robić. Jakiś zarys miałam, ale żadnych konkretów. Patrzyłam na innych, którym się powiodło i zadawałam sobie pytania dlaczego ja tak nie mam? Porównywałam się do innych i nie brałam pod uwagę tego co ja mam. Wystarczyło skupić się na sobie, poszukać swoich wartości i uwierzyć w siebie.  
 

Zastanów się czy jest sens porównywać się do innych?


Nie ma gorszego nieszczęścia niż pragnienie bycia kimś lub czymś innym,
niż wynika to z osobowości i umysłowości danego człowieka.
Nie powinniśmy naśladować innych.
Naszym przeznaczeniem jest wykorzystywać do maksimum to, co dała nam natura.

Angelo Patri

 

Dokładnie.

Jak czegoś mi brakuje – to poszukam, nauczę się, aby dojść tam gdzie chcę. Wtedy jestem sobą.
 

badz sobaZadowolenie z siebie nie jest niczym złym. Jednak problem jest wtedy, kiedy porównujemy się z innymi. I co najważniejsze nie ma znaczenia, czy porównujemy się z osobami gorszymi, czy lepszymi od siebie.

Porównywanie się z innymi nie zawsze prowadzi do dobrego. Zaczyna się już w dzieciństwie. Często słyszę: "Twoja koleżanka jest grzeczna. A Ty? No co z Ciebie wyrośnie?" A później w czasach szkolnych … "Twój kolega przyniósł piątkę, a Ty nie. Do niczego w życiu nie dojdziesz!" itp. …

Czy tak musi być?

Jeśli słyszymy takie porównania dookoła, to sami nabieramy przekonanie, że tak właśnie jest.

Jeśli zastanowimy się chwilę nad tym, do czego prowadzą takie porównania, to stwierdzimy, że na pewno nie prowadzą do niczego dobrego. Tylko do tego, aby niszczyć swoje poczucie własnej wartości i samoocenę.

W edukacji każdego człowieka przychodzi czas,
kiedy dochodzi on do wniosku, że zazdrość wynika z niewiedzy,
a naśladownictwo to samobójstwo,
że na dobre i złe musi być sobą.

Ralph Waldo Emerson

 

Przestań oglądać się na innych. Nie porównuj się do innych! Żyj swoim życiem. Rozliczaj TYLKO SIEBIE z własnych sukcesów i porażek.

Tak jak powiedział Osho:


Przestań współzawodniczyć,
porównywać się z innymi,
a będziesz sobą.
Porównywanie się jest trucizną.
 

 

I pamiętaj, że w Tobie jest wartość. Jesteś jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Nie ma takiego drugiego człowieka na ziemi. Zaufaj sobie. Każdy człowiek jest wartościowy, wystarczy, że uwierzy w siebie.

Uwierz w siebie i bądź sobą!

Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 

 

 

Jeśli jeszcze nie jesteś w Projekcie Druga Wypłata, a chcesz się rozwijać i dołącz do nas:

 

Zarejestruj Się Za Darmo

 

 

 

2 Komentarzy

Dodaj Komentarz
  1. Elu bardzo dobry wpis. Trzeba wierzyć w siebie,i nie oglądać się na innych, a o tym bardzo często zapominamy.Ważne, by być zgodnym w własnym wnętrzem i potrzebami. Pozdrawiam Maria

    1. ElaObara-redaktor

      Bardzo dziękuję Mario :)

      Najważniejsze to być sobą, z takim wyposażeniem jakim mamy teraz. Zawsze można coś poprawić i się douczyć ;) Pozdrawiam 

Dodaj komentarz

Druga Wypłata © 2015 Polityka Prywatności Frontier Theme